Uvod O spolocnosti Objednavanie Ordinacne hodiny Poradna


Časté otázky z chirurgie

Odpovedá MUDr. Adrián Horný, MediAmbul, a.s.

Vek:
36 rokov
Pohlavie
Muž
Povolanie
Podnikateľ
Nestravujem sa práve zdravo a celkovo môj životný štýl nie je najideálnejší zo zdravotného hľadiska, nemám žiadne zdravotné ťažkosti, ani bolesti len posledné asi 3 týždne som spozoroval minimálnu prímes krvi na papieri po stolici, znova podotýkam, že nemám žiadne bolesti. Môže to byť vážne, resp. akého lekára mám kontaktovať, treba to vôbec vyšetrovať?
Akékoľvek krvácanie z tráviacej trubice a vo vašom prípade z konečníka je vždy pre lekára vážna informácia, ktorá by nemala ostať bez povšimnutia. Najdôležitejšie je zistenie príčiny krvácania. Vzhľadom na Váš vek je najpravdepodobnejšia príčina Vašich ťažkostí hemoroidy (zlatá žila), ale ako som už hovoril, informácia o krvácaní z konečníka je natoľko vážna, že Vám odporúčam kompletné odborné vyšetrenie.

Vek:
45 rokov
Pohlavie
Žena
Povolanie
Obchodný zástupca
Viac rokov mám ťažkosti s hemoroidmi, vyskúšala som niekoľko druhov mastí a čapíkov, ale ich efekt je len čiastočný a hlavne dočasný. Počula som o možnostiach aj ambulantnej liečby, nie je nebezpečná a ako rýchlo sa môžem vrátiť do práce?
Predpokladám, že ste bola už dôkladne vyšetrená a skutočne príčina vašich ťažkostí je z hemoroidov. Skutočne existujú viaceré ambulantné možnosti liečby, ktoré závisia od štádia hemoroidov, možnosti sú od skleroterapie, cez kryoterapiu- pôsobenie chladu, fotokoaguláciou - infačervený lúč až po liečbu laserom. Za ambulantnú metódu prvej voľby považujeme na základe vlastných skúseností aplikáciu elastických ligatúr podľa Barrona-zaškrtenie hemoroidu gumovým prúžkom. Treba však povedať , že liečba hemoroidov je komplexná a zahŕňa úpravu životosprávy, diétneho režimu, konzervatívnej liečby až liečbu operačnú.

Vek:
54 rokov
Pohlavie
Muž
Povolanie
Technik
Pre bolestivosť v oblasti konečníka som bol vyšetrený lekárom a bola mi určená diagnóza análna fisúra. Následne mi bola doporučená liečba čapíkmi a masťami v spojení so zvýšenou hygienou a sedacími kúpeľmi. Napriek liečbe moje ťažkosti pretrvávajú a môj lekár mi odporučil operačné riešenie. Existuje ešte spôsob ako sa vyhnúť operácii?
Análna fisúra čiže trhlina v oblasti konečníka je skutočne pre pacienta veľmi nepríjemná diagnóza, ktorá často nereaguje na konzervatívnu liečbu. Pri správne určenej diagnóze odporúčam liečbu nitrátovou masťou prípadne použitie prostriedkov na tzv. konečníkovú gymnastiku, bližšie informácie v našom zariadení.

Vek:
46 rokov
Pohlavie
Muž
Povolanie
Vodič MHD
Mám ťažkosti s konečníkom - bola mi doporučená rektoskopia, mohli by ste ma bližšie informovať o tomto vraj veľmi nepríjemnom vyšetrení? Ďakujem.
Rektoskopia, recto – konečník, scopio – pozerať, je vyšetrovacia metóda, pomocou ktorej sa cez análny otvor vyšetruje asi 20cm hrubého čreva. Pacient je vyšetrovaný buď v polohe na kolenách a lakťoch alebo v tzv. gynekologickej polohe na špeciálnom vyšetrovacom kresle.Vyšetrovanie sa vykonáva pomocou prístroja, ktorý je zložený z tubusu so zdrojom svetla, ktorý sa zavedie pacientovi do hĺbky cca 20 cm a postupne sa pomocou balónika aplikuje vzduch a postupne sa rektoskop vyťahuje.. Hodnotí sa sliznica, prítomnosť patologických útvarov, v prípade nálezu sa môže ihneď odobrať vzorka na histologické vyšetrenie. Pacient je pre vyšetrením pripravovaný buď deň pre vyšetrením , pomocou preháňadla, alebo priamo v ambulancii klyzmou. Ťažkosti po vyšetrení sú len subjektívne pocit nafúknutia ojedinele aj kŕčovité bolesti.

Vek:
56 rokov
Pohlavie
Žena
Povolanie
V domácnosti
Mám opakovane pocit nafukovania po jedle bolesti v pravej hornej polovici brucha s vyžarovaním medzi lopatky. Bola som vyšetrená a bolo zistené blato v žlčníku. Čo treba robiť? Kam mám ísť ohľadom doriešenia?
Blato v žlčníku, čiže sludge cholecystae, stav pri ktorom sa v žlčníku pri nedostatočnom vyprázdňovaní hromadí žlč, zahusťuje sa a postupne vzniká blato, piesok, alebo priamo konkrementy, čiže kamienky. Samozrejme po podraždení jedlom alebo aj stresovou situáciou dochadza k pohybu piesku alebo kamienka v žlčníku čo pacient vníma ako bolesť. Priamym pôsobením o stenu žlčníka môže dôjsť k zapáleniu žlčníka eventuelne sa môže dostať do spoločného žlčovodu a vývodu z podžalúdkovej žľazy a môže dosť k zápalu podžalúdkovej žľazy alebo upchatím žlčovodu, čo sa prejaví ako ožltnutie pacienta. Liečba žlčníkového blata je doporučená najmä v prípade ak má pacient aj obtiaže a bolesti ako je to vo vašom prípade. Liečba spočíva v odstránení žlčníka či už klasickou alebo laparoskopickou metódou. Podrobnejšie informácie priamo u nás alebo u obvodného chirurga či gastroenterológa.
.
  
Programy

Interná ambulancia

Chirurgická ambulancia

Očná ambulancia

.
Radíme...

Časté otázky z internej medicíny I.

Časté otázky z internej medicíny II.

Časté otázky z chirurgie

Časté otázky z oftalmológie

Časté otázky z alergológie

Jarné upratovanie v našom tele...

Prevencia proti chrípke...


Tel.: (421)(2) 65 93 34 25
Mobil: 0908 744 558

© Copyright 2005 - 2021 medi-as & eDevelopment
Pripomienky a námety posielajte na info@medi-as.sk